Jak wymieniać opony i opony w parach

Ciekawostką jest fakt, że opona samochodowa jest jak serce człowieka. Należy więc koniecznie wymienić oponę, gdy tylko pojawią się na niej jakiekolwiek oznaki zużycia. Zużycie opon jest uzależnione od prędkości samochodu i dystansu pokonywanego przez pojazd.

Średni dystans pokonywany przez pojazdy wynosi około 40 000 mil, a jeśli opona zużyje się przed osiągnięciem tego dystansu, wówczas zaleca się jej wymianę. Istnieją pewne znaki, które wskazują, że opony zbliżają się do końca swojego życia. Oto oznaki wskazujące na konieczność wymiany opon:

Zużycie bieżnika opony.

Bieżnik opony to powierzchnia opony, która jest bezpośrednio narażona na kontakt z nawierzchnią drogi. Powierzchnia ta dzieli się na trzy części: bark, środek i rowek. Gdy bieżnik opony staje się zużyty, oznacza to, że opona wymaga wymiany.

Temperatura opony

Gdy temperatura opony jest wyższa niż normalnie, wtedy zaleca się jej wymianę. Temperatura opony będzie utrzymywać się na wysokim poziomie z powodu powietrza uwięzionego wewnątrz opony. Jeśli zauważysz, że temperatura opony jest wysoka, natychmiast zatrzymaj samochód i sprawdź ciśnienie.

Ślady otarć

Najważniejszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest sprawdzenie głębokości bieżnika opony i jeśli się pogłębia, to czas na wymianę opony.

Przebicia

Istnieją pewne znaki, które wskazują na to, że opona jest przebita, co jest poważną sprawą. Jeśli więc zauważysz te znaki, natychmiast zatrzymaj pojazd i sprawdź oponę.

Wnioski:

Jeśli widzisz któryś z tych znaków, wtedy nadszedł czas, aby zmienić oponę. W końcu jest to najbardziej istotna część pojazdu i jest to jedyna rzecz, która łączy koła z pojazdem. Upewnij się więc, że odpowiednio o nią dbasz.